Astım hastalığı birçok insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle astım hastası olan kişilerin yaşadıkları ortamı kendilerine ve hastalıklarına göre şekillendirmeleri gerekmektedir. Bunların başında da halı gibi ürünler gelmektedir. Astım hastalığı için halı seçimi yaparken dikkat edilecek pek çok husus vardır. Bu hususların başında da aslında halının anti bakteriyel olup olmaması gelmektedir. Astım hastalarının muhakkak anti bakteriyel halı kullanmaları gerekmektedir. Halılar uzun ömürlü ürünlerdir ve sıkça değiştirilmezler.

Bu nedenle uzun süreli kullanılacak halılarda astım hastalarının konforlarına ve sağlıklarına özen göstermeleri gerekmektedir. Astım hastaları için halı kullanmamanın doğru olduğu söylenir ancak bu durum böyle değildir. Çünkü to parkelerde ve her türlü zeminde kolayca hareket edebilmektedir. Anti alerjik halı kullanımı da bu süreci kolaylaştıran etkenlerden olmaktadır. Tercih edilecek halılar kolayca temizlenebilecek halılar olmalıdır. Bu sayede  sıkça temizlenen halılarda toz kalkmaz ve toz direkt süpürgenin içerisine girer. Özellikle anti alerjik halı seçimi avantajlı olacaktır. Bu sayede halı tozu tutmaz ve tozu orada barındırmayarak aslında ciddi mikropların oluşmasını önler.

Anti Bakteriyel Halı

Anti bakteriyel halı uzun yıllardır tercih edilen ve konforu nedeni ile öne çıkan bir halı tipidir. Anti bakteriyel halı adından da anlaşılacağı üzere bakteri barındırmayan ve bakteri oluşumunun önünü kesen halıdır. Mikroorganizmaların oluşumunu büyük oranda engellerken özellikle astım hastası veya alerji rahatsızlığı olanlar için de avantajlı olmaktadır. Bu halılar tozu içinde tutmaz ve bakterilere yer vermez. Antibakteriyel bir halının oluşum sürecinde kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu kimyasal madde halı hazırlandıktan sonra yapılmaktadır ve böylelikle halılar antibakteriyel bir hal almaktadır. Astım hastalarının anti bakteriyel ve anti alerjik halı seçiminde bulunması önemlidir.

Anti bakteriyel halılar uzun süre bu ektilerini sürdürürler. Ancak her yıkandığında bu ektinin azalacağını bilmek gerekmektedir. Bu nedenle anti bakteriyel bir halıyı yıkarken kimyasal malzeme kullanımını olabildiğince azaltmak önemlidir. Astım hastalığı için halı seçerken öne çıkan anti bakteriyel halılar, düzenli yıkanmalı ancak daha doğal ve özel yöntemler tercih edilmelidir. Bu sayede halı uzun yıllar boyunca anti bakteriyel özelliği ile birlikte kullanılabilmektedir.