Halılar, evlerin en önemli aksesuarları arasında bulunmaktadır. Halılar aslında ev dekorasyonu içerisinde yer alan mobilyaların bir tamamlayıcısı olarak nitelendirilmektedir. Bebek halısı da bunlardan biridir. Çocuk ve bebek odalarında tercih edilen bebek halısı bazen farklı odalarda da konumlanabilmektedir. Bebek halısı aslında bebeğin oyun alanıdır bu nedenle boyutları önemsenmektedir. Bebeklerin yere basmasını istemeyen ve halı üzerinde oyunlar oynamasını isteyen ebeveynler için bebek halısı oldukça önemlidir.

Bebek halısı tasarımları oldukça çeşitlidir. Bu halılar üzerinde sevilen çizgi filmlerin karakterleri, iki veya üç boyutlu oyun alanları ve baskılı pek çok tasarım görmek mümkündür. Bebeklerin cinsiyetine ve hoşlandıkları şeylere göre bir tercih yapılmaktadır. Bazen ise tamamen sade bir halı seçmek mümkündür. Bebek halıları makinede yıkanabilir, kaymaz taban gibi özgün özelliklere de sahiptir. Bunlar her halıda bulunmamakla birlikte aslında tercihe göre öne çıkmaktadır. Bebek halıları antialerjik olmalıdır. Bebek halısı tercih ederken bu duruma önem verilmelidir. Bebeklerin derileri odlukça hassastır bu nedenle halının konforlu ve antialerjik olması önemli bir faktördür.

Bebek Halısı Temizliği

Bebek halısı temizliği diğer halılara nazaran çok daha önemlidir. Çünkü bu halılarda bebekler vakit geçirmektedir ve halılarda rahatça oturabilmeleri için temizlik hassas bir konudur. Temizlikte en önemli noktalardan biri hangi malzemenin kullanılacağıdır. Olabildiğince doğal malzemelerin kullanılması, bebeklerin sağlığı açısından önem arz etmektedir. Kimyasal malzemelerin tercih edilmemesi avantaj olacaktır.

Karbonat, sirke veya özel antialerjik ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda halı düzenli olarak bir süpürge tarafından temizlenmelidir. Kolay temizlenmesi için püsküllü bir halı yerine oldukça düz bir halı seçilmesi önemlidir. Bebekler halıları sıkça kirletebilir. Bu durum odlukça normaldir. Ancak halılar üst kalitededir ve kolayca leke tutmaz. Bu sayede halıları daha uzun ömürlü bir şekilde, bebek büyüyene kadar kullanmak mümkündür. Normal sabun tercih edilebilir. Normal sabunların içerisindeki malzemeler de dikkate alınmalıdır. Bebeğin alerjisi olan ürünlerin olmadığı bir malzeme tercih edilerek temizlik bununla ve bir ıslak bez ile tamamlanmalıdır. Farklı bezler kullanmaya gerek olmadan sıradan bir malzeme kullanılması da yeterlidir.