Bebek odalarının vazgeçilmez pek çok aksesuarı bulunmaktadır. Bunlardan biri de aslında tasarımı bütün ibr hale getiren halılardır. Tüm mobilyaları le uyum sağlayan bebek odası halılarının özellikleri oldukça önemlidir. Bir bebek odası halısında bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bebek odası halısı antialerjik ürünlerden oluşabilmektedir. Bu oldukça önemli bir özelliktir ve bebeğin sağlığı açısından böyle bir tercih yapılmaktadır. Antialerjik halı aslında alerjik reaksiyona sebep olan mikroorganizmaları barındırmayan halı demektir.

Toz ile gelen bu mikroorganizmaların halıda tutulması anlamına gelmektedir ve bu tozlar halıdan uçmazlar. Temizlendiği zamana kadar halıda tutularak kalırlar. Bu nedenle bebeklerin bu halılardaki tozdan etkilenme oranı oldukça düşüktür. Elbette bu tozlar halıda sonsuza kadar tutulmayacağından düzenli olarak süpürülmesi gerekmektedir. Ancak bu kalitede halılar bebeklerin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebekler halıda ne kadar gezseler de toz kalkmaz ve bu sayede alerjik reaksiyonlar kendisini göstermez. Bebek odalarında kullanılan halıların seçimi bu nedenle oldukça önemlidir. Doğru halı seçimi ile bebek sağlığını tehlikeye atmamak gerekmektedir.

Bebek Halısı Antibakteriyel

Antialerjik kadar antibakteriyel halı da gereklidir. Bu tipteki halılar sayesinde halı kendi içerisinde mikroorganizma üretmez ve bu bebeklerin rahatça halıda vakit geçirmesi için uygun ortamı sağlamaktadır. Bebek halısı antibakteriyel olduğunda bu bebekler için büyük bir avantajdır. İstedikleri kadar halıda oynayabilir ve eğlenebilirler. Antibakteriyel halıların elde edilmesi için halı tasarlandıktan sonra üstüne bir kimyasalın enjekte edilmesi gerekmektedir. Bu püskürtme yöntemi ile de yapılabilmektedir.

Oldukça uzun ömürlü ve kalıcı bir uygulamadır. Bu sayede bebekler büyüyene kadar bir sorun yaşanmamaktadır. Yani halının malzemesi ile alakalı olmayıp sonradan eklenen bir malzeme ile elde edilmektedir. Bu kimyasalların ortalama 6 yıkama kadar uzun bir ömrü bulunmaktadır. Halıların yıkandığı malzeme bu aşamada önemlidir. Halıların yoğun kimyasal ile yıkanması durumunda bu kimyasal kendi özelliğini kaybetmeye başlayacaktır. Bu nedenle halıyı olabildiğince doğal malzeme ile yıkamak tavsiye edilmektedir. Antibakteriyel halı sayesinde birçok bebek günlerinin büyük bir kısmını halı üzerinde eğlenerek ve öğrenerek geçirebilir.