Bohem yaşam tarzı yüzyıllardır var ve genellikle sanatçılar, müzisyenler ve alışılmadık bir hayat yaşayan diğer özgür ruhlarla ilişkilendiriliyor. Peki Bohem bir yaşam tarzına sahip olmak gerçekten ne anlama geliyor? Bu blog yazısında Bohem yaşam tarzının tarihini ve günümüzde Bohem bir yaşam sürmenin ne anlama geldiğini keşfedeceğiz.

Bohem Yaşam Tarzının Tarihi

"Bohemyalı" terimi ilk olarak Bohemya'dan (şimdiki Çek Cumhuriyeti) geldikleri düşünülen Roman Çingeneleri tanımlamak için kullanılmıştır. Romanlar genellikle ötekileştirilir ve toplumun sınırlarında yaşarlardı. Ayrıca renkli ve genellikle tuhaf kıyafetleriyle tanınırlardı. Zamanla "Bohem" terimi, ana akımın dışında alışılmadık bir hayat yaşayan herkesle ilişkilendirilmeye başlandı.

19. yüzyılda "Bohem" terimi, genellikle geleneksel değerlerden kaçınan ve yaratıcılığı, özgürlüğü ve ifadeyi benimseyen sanatçıları, müzisyenleri ve yazarları tanımlamak için kullanılıyordu. Bu insanlar genellikle toplumsal normlara meydan okuyan asiler olarak görülüyordu. Birçoğu yoksulluk içinde ya da toplumun kenar mahallelerinde yaşıyordu. Bugün bile, "bohem" kelimesi genellikle eksantrik veya alışılmadık birini tanımlamak için kullanılır.

Bugün Bohem Bir Yaşam Tarzı Yaşamak

Peki günümüzde Bohem bir yaşam tarzı sürmek ne anlama geliyor? Birçok insan için yaratıcılık, ifade ve kişisel gelişim odaklı sade bir hayat yaşamak anlamına geliyor. Bu aynı zamanda deneyimler ve ilişkiler lehine maddi varlıklardan kaçınmak anlamına da gelebilir. Diğerleri ise daha göçebe bir yaşam tarzını tercih edebilir, yaratıcı ilham perilerini takip ederken bir yerden bir yere taşınabilirler. Hangi şekilde olursa olsun, Bohem bir yaşam tarzı sürmek, hayatı kendi şartlarınıza göre yaşamak anlamına gelir.

Yaratıcı ve alışılmadık bir hayat yaşama fikri sizi de cezbetmişse, bohem yaşam tarzını keşfetmek ilginizi çekebilir. Kişisel ifade ve gelişime, sadeliğe ve yaratıcılığa odaklanan bohem yaşam tarzı, özgürleştirici ve tatmin edici bir yaşam tarzı olabilir. Öyleyse neden 9'dan 5'e eziyetten kurtulup hayatı kendi şartlarınıza göre yaşamaya başlamıyorsunuz? Belki de en başından beri aradığınız şeyin tam olarak bu olduğunu fark edebilirsiniz.