Camiler birçok Müslümanı bir araya getiren ibadet yerleridir ve cami halısı camilerin yapısı ile kullanımı gereği olmazsa olmaz parçalarıdır. İbadet yeri olan camiler ayakkabı ile girilmeye uygun değildir ve namaz ibadeti gibi ibadetler gerçekleştirildiğinden zemin ile temas artmaktadır. Bu sebeple cami halıları seçilirken oldukça dikkatli ve seçici davranmak gerekmektedir.

Cami halıları, kalabalık cemaatin toplandığı yerde kullanıldığından kalabalığı kaldırabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Leke tutmamalı, soğuğu geçirmemeli ve tüyleri yolunmamalıdır. Ayrıca aşınmaya karşı dayanıklılığını korumalı, küf tutmamalı, antibakteriyel ve anti alerjen olmalıdır.

Cami halıları yazları terletmeyecek ve kış aylarında soğuğu geçirmeyecek yapıda ve kaymaz tabanlı olmalıdır. Uzun ömürlü olması amacı ile tasarlanan yapıda olmalıdır.

Camiye uygun özellikte ve desenlerde birçok çeşit bulabilmek mümkündür. Ülkemizde genel olarak saflı ve göbekli denilen desen türleri tercih edilmektedir. Cami halısı renkleri ise canlı ve dikkat dağıtıcı özelliklerden çok ağır ve klasik renklerden üretilmektedir. Rahatsızlık hissi oluşturmayan yapısı ve temizliğiyle cami halıları camilerin zeminlerini boydan boya kaplamaktadır.

Yurt Halısı

Kalabalık ve birçok kişinin girip çıktığı yerler olan yurtlarda hem girişlerde hem de odalarda kullanılan yurt halısı özellikleri bakımından yurtlarda kullanılmaya uygun olmalıdır. Yurt halıları öğrencilerin ve yurtta kalanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik halılardır. Genellikle her alanda aynı desenler ve model kullanılır. Boyutları kullanılacağı odanın veya alanın büyüklüğüne göre değişebilmektedir.

Yurt halıları uzun süreler kullanılması gereken halılar olduğundan dayanıklı malzemeler ile üretilmiştir. Temizlik imkanının sınırsız olmadığı yurtlarda halıların olabildiğince temiz kalması ve kirli görünmemesi amacı ile leke tutmama özellikleri bulunmaktadır. Sürekli kullanılan odalarda bulunduğundan kir ve tozu biriktirmezler. Ayrıca antibakteriyel özelliktelerdir.

Yurt halıları her bölüm için aynı renk ve desen tercih edilen halılar olduğu için renkleri herkesin tarzına hitap edebilecek ve göz yormayacak şekilde tercih edilmelidir. Çabuk kirlenen beyaz, bej ve açık gri gibi renklerden kaçınılmalıdır. Çok koyu renkler de tercih edilmemelidir. Genellikle hafif desenli ve pastel renkler kullanışlı olmaktadır. Yurt halıları yaz ve kış mevsimlerinde de kullanıldığından dört mevsim kullanılabilecek kalınlıkta ve yapıda olması önemlidir.