Son dönemlerin en çok tercih edilen halı çeşitlerinden birisi olan country halı modelleri şıklık ve zarif görüntüleriyle kullanıcıların beğenilerini kazanmaktadır. Country halılarında en kullanışlı ve tercih edilmesine sebep olan özellikleri tozlanma yapmamalarıdır. Yapıları ve tüy özellikleri sayesinde toz yayması yapmayan country halılar astım hastalarının, bebekli ailelerin ve alerji sahibi aradığı özellikleri karşılamaktadır.

Country halıların çoğunluğu makinede yıkanma özelliğine sahiptir. 30 derece gibi düşük sıcaklıklarda, ağartıcı ve ağır kimyasallar kullanmadan rahatlıkla yıkanabilmektedir. Anti alerjik ve antibakteriyel yapısı, kolayca yıkanabilmesi özellikleri ve leke tutmaması ile temizlik açısından oldukça kullanışlı olan bu halılar hijyen severlerin ilk tercihi olabilecek halılardandır.

Üst yüzeyleri yumuşak olan bu halıların altları kaydırmazlık özelliğine sahiptir. Üstleri tüysüz kumaşken altları silikon yapıdadır ve zemine tutunurlar. Country halılar kötü koku oluşturmazlar, kolay yıkanıp kolay kurumaktalardır. Nemli veya sabunlu bezlerle silinmesi mümkündür.

Country halılar desenleri ile kullanıldıkları alanlarda şık ve elit bir görünüm sağlarlar. Mobilyalar ile desteklendiğinde oldukça zengin görünen bir oda yaratırlar.

En Pahalı Halılar

Halılar arasında kullanıldığı alanları zengin ve gösterişli gösteren halılar olduğu gibi fiyatları bakımından en pahalı halılar arasına giren halı çeşitleri de bulunabilmektedir. Sadece görüntüsünün güzelliğiyle değil fiyatlarıyla da şaşkına çeviren halılardan en pahalısı 44450000 dolar ile İpek İsfahan halısıdır.

İpek İsfahan halısı dünyadaki en pahalı halı unvanına sahiptir ve yapımında ipek kullanılmıştır. Tarihi değer niteliğindeki bu halıya Orta İran bölgesi sahiplik etmektedir. Bir diğer pahalı halı ise Ziegler Mahal halısıdır. Çok eski olan bu halı yumuşak geçişlerdeki renkler ve desenlerle üretilmiştir. Geniş alanlarda da kullanılabilen Ziegler Mahal halısı çok büyük bir ölçüme sahiptir.

Üzerinde bulunan semboller ve desenleri ile öne çıkan halılardan Oushak halısı tasarımı ile görenleri büyülemiş halılardan nadir olan birisidir. Renk geçişleri, aralarındaki kontrastıyla, biçimiyle önem kazanmıştır ve oldukça yüksek fiyata satılmaktadır.

Dünya üzerinde çok yüksek fiyatlara satılan bir diğer halı Portekiz Arma halısıdır. Kenarlarının dokumasındaki parlaklık ile bütünleşmiş ve desenleri ile anılan bir halıdır. Kare şeklindedir ve merkezinde büyük bir madalyon bulundurmaktadır.