Halı alırken normal fiyatının altında ve bütçesini aşmayacak şekilde almak isteyenlerin tercihi olan defoluhalı toptan alındığında da çok daha uyguna denk gelmektedir. Toptan halı kullanılacak mekanlar çoğunlukla bir çok kişinin girip çıktığı ve halıların kısa sürede yıpranacağı yerlerdir. Bu yüzden toptan halı alınırken defolu almak bütçeye katkı sağlamak için yararlı bir yoldur.

Defolu halılar kullanılmayacak büyüklükte kusurları olan halılar olmaktan ziyade küçük bir nokta veya belirli bir alandaki iplik kaçıkları, renk farklılıkları, sökükler olarak kendini gösterebilmektedir. Defolu halılardaki bu ufak kusurlar göz ardı edilebilecek alanlara serilebilir veya üzerlerine mobilya konularak kapatılabilmektedir.

Toptan halı satışı genelde oyun parkı alanlarına, anaokullarına, otellere yapılmaktadır. Bu alanlarda çoğunlukla halılar sık sık tahrip olmakta ve değiştirilmektedir. Halılar için ayrılan bütçeyi aşmamak ve tasarruf yapmak amacı ile toptan almanın yanında defolu ürünler de tercih edilirse ödenecek olan fiyat çok aşağıya çekilebilir. Bu amaçla halı alan yerler için bütçe çok önemlidir. Ayrıca duvardan duvara kaplama halılarda da metrekare cinsinden hesaplama yapılabilmektedir.

 

Defolu Halı Modelleri

Her halı çeşidinde bir çok renk ve desen seçeneği olduğu gibi defolu halı modelleri de oldukça geniş bir yelpazede alıcıya sunulmaktadır. Defolu halı tercih edecek olan müşteriler birçok halı modeli, rengi ve desenine rastlayabilecektir. Defolu halılar satışa sunulan her halı çeşidinde olabilmektedir. Zaman zaman bu çeşitler değişebilmektedir.

Defolu halılar halı üzerinde veya tabanında görünmeyen yerlerde olabilmektedir. Genellikle iplik atması veya renk farklılığı olarak görünür. Farklı modellerde farklı şekillerde olabilmektedir. Bazı modellerde bu defolar hiç göze batmamakta ve fark edilmemektedir.

Defolu halı modelleri normal halı modellerine kıyasla çok daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. İstediği model bütçesini aşanlar veya tasarruf etmek isteyen müşterilerin tercih edebileceği indirimler bulunmaktadır. Fiyatında neredeyse yarı yarıya düşen modeller de bulunmaktadır. Defolu halılar alından sonra üzerinde uygulanacak küçük tadilat işlemleriyle de düzeltilebilir ve bu şekilde kullanılabilir. Ayrıca bu tadilat ücretleri de indirimde edilen kârdan daha az olabilmektedir.