Dekoratif halı modelleri aslında süsleme amacı ile tercih edilen halılardır. Halılar genellikle kullanışlı olması ve zemin soğuğunu geçirmemesi için tercih edilmektedir. Aynı zamanda ayakları üşütmemek ve evde konforlu alan oluşturmak için halılar kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında da halı kullanım biçimleri vardır. Bunların başında da dekoratif halılar gelmektedir. Bu halılar tasarım açısından öne çıkan modellerdir ve pek çok kişi dekoratif halılar sayesinde evlerine ev ofislerine renk katmaktadır.

Halı sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda değil, duyulmayan anlarda da dekoratif sebepler ile kullanılabilir. Elbette ev dekorasyonu ile olan uyumuna dikkat edilir. Burada perde ve mobilya renkleri önemsenerek halı tercihi yapmak mümkündür. Pek çok kişi halıları artık dekoratif şekilleri nedeni ile tercih etmektedir. Bu da halıların eşsiz tasarımlarını gün be gün daha da çeşitlendirmektedir. Dekoratif halılar tek renk ya da birçok farklı renge sahip olabilir. Ancak özellikle çeşitli renkleri ve tasarımları bir arada barındırmaktadır. Baskı ve makine tekniği ile yapılan pek çok halıda farklı tasarımlar görmek mümkündür.

Duvardan Duvara Halı

Halılar genellikle yerde kullanılmaktadır. Buna karşın duvardan duvara halı da pek çok yerde sevilen bir model olmuştur. Duvardan duvara halı aslında eski bir gelenek olup dünyanın pek çok yerinde, özellikle soğuk bölgelerde görmek mümkündür. Duvardan gelecek soğuğu önlemek amacı için yapılan bu teknik, bugün bir tasarım ve dekorasyon haline gelmiştir. Duvardan duvara halı kullanımı bir perde kadar, bir mobilya kadar dekorasyon ürünü haline gelmiştir. Duvardan duvar halı kullanımı birçok mobilya ve dekorasyon ürünü ile uyumlu olarak tercih edilmektedir. Bu halılar konforlu olurken aynı zamanda hoş bir tasarım da oluşturmaktadır.

Tıpkı yere serilen halılar gibi duvardan duvara halılar da binlerce alternatife sahiptir. Her sene farklı halılar trend olurken bu durum duvardan duvara halı ürünleri için de geçerlidir. Halılar birçok yerde kullanılabilir hale gelmiştir. Duvara tablo ya da ve benzeri ibr ürün asmak yerine halı asmak birçok kişiyi memnun etmektedir. Duvara asılan halılar çivi ve benzeri malzemeler ile duvara monte edilerek kolaylıkla kullanılabilmektedir.