Düz renk halı modelleri her evin en büyük kurtarıcı parçasıdır. Neredeyse her eşya ve her renk ile kombinlenebilirler. Daha sakin ve duru bir görüntüleri vardır. Sade ve sakin bir görüntü arayanların tercihi düz renk halılardan yana olmaktadır. Düz renkli halılar ile alanın görüntüsünü tamamlamak çok daha kolaydır.

Desenli ve karışık renkli halılarda her zaman mobilya, eşyalar, dekorasyon ürünleri ve perdeler olarak bir bütünlük sağlamak kolay olmayabilir ya da karışık desenli halılarda karışık renkli ve desenli mobilyaların bir arada kullanılması daraltıcı ve ferahlıktan uzak bir görüntü sergileyebilir. Ayrıca bu alanı olduğundan daha ufak gösterecektir. Düz halılar zemin üzerinde desenli halılara oranla daha geniş durur ve odayı daha geniş gösterirler.

Düz renk halılar alan dizaynında tek bir renk üzerinden ilerleme imkanını da arttırır. Kafa karışıklığının yanı sıra daha minimal bir düzen sağlar. İç odalar, çalışma odaları, ve yatak odaları için daha koyu renkler tercih edilebilir. Koyu ve düz tek renk halılar bulunduğu alanın enerjisini daha sıcak tutar. Daha sakin bir ortam sağlar.

Bej Halı Modelleri

Halı seçerken toprak tonlarındaki ve bej halı modelleri gibi açık renk halılar en çok salonlar için tercih edilmektedir. Bej renklerindeki halılar kullanıldığı alanı olduğundan çok daha büyük göstermektedir. Açık renk zemine açık renk halı olduğundan görüntüyü kesmeden büyük bir alan sağlamaktadır. Bej renkler özellikle ahşap ve ceviz rengi zeminlerle, ağaç görünümlü yer döşemesiyle mükemmel bir uyum sağlamaktadır.

Desensiz düz bej halı modelleri tek başlarına kullanıldığında alanın geri kalanında kullanılan mobilyaların, perdelerin ve diğer eşyalarının renk ve desenlerinin seçiminde tamamen özgür olunabilmektedir. Bej renk her renk ile kusursuz kombinlenebilmekte ve asla sırıtmamaktadır.

Beyaz ve bej tonlarındaki halılar her zaman daha temiz ve daha ferah bir görüntü ortaya çıkarır. Durgun ve sade bir görünüm sunar. Bej renk halı alırken tek dikkat edilmesi gereken nokta leke tutma özelliği olup olmamasıdır. Açık renk olduğu için lekeler çok daha belirgin olmaktadır.