En kullanışlı halı modelleri, halı kullanımında konfor arayan kişilerin tercih ettiği modellerdir. Kullanışlı halıların bakımı ve yıkaması oldukça kolaydır. Halıların kullanışlı olup olmadığı kişiden kişiye değişse de bu kategoriye giren halılar pek çok fayda sağlar. Kullanışlı halıların bazıları şu özellikleri taşır:

·        Taşıması kolaydır

·        Çabuk temizlenebilirler

·        Bakımı kolaydır

·        Bazıları antibakteriyel özelliklere sahiptir

·        Toz ve leke tutmazlar

·        Her alanda kullanılabilirler

·        Hijyeniktirler

·        Bazıları kaydırmaz tabana sahiptir

Sektörde halihazırda tercih edilebilecek çok fazla model vardır. Bunlardan en uygun olanını seçmek kimi zaman oldukça zor olabilir. Taşıdığı tüm özelliklere rağmen doru seçilmemiş halılar kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Üstelik kullanışlı olmayan, çok çabuk kirlenen, toz tutan ve bakımı zor halı seçimleri, kullanıcılara büyük sorunlar çıkarabilir. Bu yüzden halı seçimi yaparken kullanılacak olan odaya ve odadaki diğer mobilya ve aksesuarlara özen gösterilmelidir. Yün halılardan peluş halılara kadar pek çok hali çeşidi arasında seçim yapmak oldukça zor olsa da ilk başta halıların kullanılacakları alan ve halının ölçüsüne dikkat etmek gerekir.

Halı Örtüsü

Halı örtüsü, genelde yumuşak kumaşlardan oluşan örtülerdir. Evlerin önemli bir parçası olan halılar güvenliği ve sıcaklığın korunmasını sağladıkları gibi dekorasyon için de oldukça önemlidirler. Halıların çabuk kirlenmemesi ve kolay kolay eskimemesi adına halı örtüleri tercih edilmelidir. Çocuk ya da hayvan sahibi olan kişilerin evleri dağılmaya ve kirlenmeye daha müsait olacağından halıların lekelenmemesi için tercih edilmelidirler.

Halı örtülerinin de halılar gibi pek çok çeşidi vardır. Lastikli yapıları sayesinde kolaylıkla halılara geçirilebilirler. Halının boyutu ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun halı örtüleri esnek ve lastikli yapıları sayesinde hemen hemen her halıya uygun boyuttadırlar. Halı örtüleri sahip oldukları çeşitlere göre sıralanabilirler. Halı örtüsü kullanmanın bazı avantajları şunlardır:

·        Halıların lekelenmesini ve çabuk eskimesini önler.

·        Halılar yapıları gereği toz tutmaya meyillidirler. Ancak halı örtüleri kısa ipliklerden oluştuklarından toz tutmazlar.

·        Eskimiş ancak kullanılan halıların görünümünün düzeltilmesi için kullanılır.

·        Uzun ömürlüdürler ve temizlenmeleri kolaydır.