En şık mutfak halısı seçimi ile çok daha iyi görünen bir mutfak tasarımı elde etmek mümkündür. Mutfaklar evin en çok vakit geçirilen yerlerinden biridir. Hem kadınlar hem de erkekler mutfakta yemek yaparken buranın iç açıcı ve güzel görünmesini önemserler. Bazı mutfaklar büyük iken bazı mutfaklar daha küçük olmaktadır. Buna karşın yine de birtakım mutfak dekorasyonlarını sağlamak mümkündür.

Mutfak halıları daha çok ince uzun ve dikdörtgen formda olsa da mutfak formuna göre daha farklı halı alternatifleri de bulunmaktadır. Bir mutfak halısının mutfaktaki pek çok şey ile uyumlu olması gerekmektedir. Mutfak halısının perdeler, dolaplar, var ise birtakım mobilyalar ve tezgah gibi pek çok bölüm ile uyumlu olması önemlidir. Bu uyum bazen zıtlık olarak da kendisini göstermektedir. En şık mutfak halılarını seçerken konforlu olmasına da dikkat edilmelidir. Mutfak yemek yapılan bir yerdir ve bu nedenle mutfak halısı seçerken kolayca kirlenmemesine özen gösterilmektedir. Mutfak halısının leke tutmayan kolay temizlenebilir bir halı olması birçok kişinin avantajıdır. Ancak bunun dışında daha farklı halılar da mutfak halıları içerisinde yer edinmektedir.

Puffy Halı

Puffy halı pofuduk görünümü nedeni ile bu adı almaktadır. Şık ve lüks görüntüsü ile puffy halılar yaygın bir hale gelmiştir. Bu halıların tüyleri odlukça incedir ve bu nedenle ayakta herhangi bir rahatsız edici his oluşturmaz. Puffy halılar kare olabildiği gibi post formuna da sahiptir. Yani post görünümlü modelleri de tercih etmek mümkündür. Farklı ebatları ile çeşitlenen puffy halılar mutfak tasarımında önemli bir yerdedir.

Bu halılar çıplak ayakta rahat bir his oluşturduğundan mutfak içerisinde kolayca kullanılabilir. Aynı zamanda boyutlarına bağlı olarak makinede yıkama alternatifi de olabilir. Puffy halılar aslında bir dekorasyon halısıdır ancak tüm mutfağı kaplayacak şekilde de tercih edilebilir. Kahverengi, siyah, bej, beyaz, krem, kırmızı ve gri gibi pek çok renk alternatifi bulunmaktadır. En şık mutfak halılarının içerisinde yer alan puffy halı mutfakların görünümünü büyük ölçüde değiştirmektedir. Boyutlarına uygun tercih ederek mutfakta şık bir görüntü yaratmak mümkündür.