Kilim modelleri oldukça zengin bir tasarım yelpazesine sahiptir. Bu çeşitlilik pek çok kişinin özgün kilim tasarımlarına sahip olmasını sağlamaktadır. Kilim kültürü ülkemizde ve çevre bölgelerde uzun yüzyıllardır vardır. Kilimler hem dekoratif amaçlı kullanılırken hem de uzun yıllar üşümemek amacı ile yerlerde tercih edilmiştir. Soğuğun geçmemesi amacı ile üretilmeye başlayan kilimler zamanla dekorasyonun bir parçası haline gelmiştir. Kilim üretiminde kullanılan malzemeler, tasarımda kullanılan motifler zamanla değişim göstermiştir. Aynı zamanda kültürün bir parçası haline de gelmiştir. Kilimler bugün her evde dekoratif bir parça olarak yer edinmektedir.

Modern ve antika pek çok mobilya ile uyumlu hale gelmektedir. Kilimlerin üzerinde yer alan motiflerin ve renklerinin çeşitliliği, kilimlerin kullanım alanını genişletmektedir. Kilimler her bütçe ile uyumlu alternatifleri barındırmaktadır. En ucuz kilim modelleri sayesinde bütçeler ile uyumlu kilimler seçebilmek mümkündür. Elbette kilimin ebattı ve kullanılan malzeme de önemlidir. Malzemenin kalitesi ve ebattın küçüklüğü ile büyüklüğü, kilimlerin boyutunu etkilemektedir. Kilimlerin motifleri de fiyat açısından etkilidir. Kilim modellerinin çeşitliliği sayesinde her evde ve her yerde kilimlerin birbirinden farklı olması mümkündür. Bu durum kilimlerin zenginleşmesini de sağlamaktadır.

Yıkanabilir Mutfak Kilimi

Kilimlerin çokça kullanılması onların birçok özelliği ile ilgilidir. Bunlardan biri de kilimlerin yıkanabilmesidir. Aslında bu her kilim için geçerli değildir ancak kilimlerin yıkanabilir olanları oldukça avantajlıdır. Çünkü evdeki makinaya atılabilir ve bu sayede kısa sürede yeniden kullanıma hazır hale gelebilir. Elbette kilimin boyutu ve makinenin kapasitesi de önemlidir.

Geniş kilimlerin bu avantajdan faydalanması zor iken mutfak kilimi gibi yerlerde kullanılan kilimler çok daha kolay yıkanabilmektedir. Özellikle mutfakta kullanılan kilimler yemek ve toz gibi pek çok sebepten kirlenebilir. Bu aşamada kısa sürede yıkanması oldukça önemlidir. Kısa sürede yıkanabilir mutfak kilimi ile uzun ömürlü bir şekilde ürünü kullanabilmek mümkündür. Hızlıca kuruyan kilimler, evde rahatça kullanılmaya devam edebilir. Kilimlerin şık görüntüsü mutfak ile uyumlu olurken yıkanabilir olması avantajından da faydalanılmaktadır. Mutfak kilimleri çeşitleri yüzlerce seçenek arasında sizleri beklemektedir.