Bir evin dekorasyonunu oluşturan temel eşyalarından biri de halılardır ve özellikle koridor gibi uzun dar alanları estetik göstermek amacı ile yolluk halı kullanılır. Evdeki uyumluluğu sağlamak, estetik görüntüyü korumak ve güzelleştirmek için bütünlük önemlidir. Koridor gibi odaları birbirine bağlayan bu alanlarda da bütünlüğü korumak için yine diğer odalardaki halıları tamamlayıcı şık parçalar seçilmelidir. İster avangart olsun ister modern ve spor olsun her çeşit ve tarzda halı yolluk bulmak mümkün olmakta ve arzu edilen tarzda bütünlük tamamlanabilmektedir.

Yolluk halılar, halılar gibi tok ve kalın dururken yollukların işlevselliğine sahiptir. Kullanılacak alanın uzunluğuna ve büyüklüğüne göre çeşit çeşit boyutta yolluk halı bulma imkanı sunulmaktadır. Birbirinden farklı ve güzel desenlerde bulunabilen yolluk halılar ayrıca kaymaz taban özelliğine sahip olduğundan yerinden oynama yapmaz ve halı yüzeyinde katlanma, yamulma ve potluklara sebep vermez.

Yolluk halı leke tutmama özelliği sayesinde kolaylıkla temizlenebilir. Ayrıca elektrik süpürgesi ve akıllı robot süpürge kullanımına da uygundur. Detaylı temizliği halı temizliğinde olduğu gibi yıkama veya silinme şeklinde yapılabilir.

Yolluk Fiyatları

Çoğu eşyada olduğu gibi yolluk fiyatları içinde tek ve kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Bazı özelliklere ve yollukların modellerine göre fiyatlar değişebilmektedir. Yolluklar hem kendi çeşitleri arasında hem de modelleri arasında farklı farklı fiyatlandırılabilmektedir.

Yollukların üretildiği malzeme, malzemenin kalitesi, malzemeyi kullanım yoğunluğu fiyat belirlerken hesaplanması gereken etkenlerdendir. Bunun haricinde yolluğun nasıl üretildiği yani el dokuması mı yoksa makine üretimi mi olduğu fiyatları oldukça etkilemektedir. Farklı desenler, farklı boyalar, farklı kesimlerde fiyatlar değişmektedir. Bir yolluğun saçaklarının olup olmaması, taban özellikleri, kaydırmaz taban veya jel taban olup olmadığı ve bu tabanlarda kullanılan malzemeler yollukların fiyatlarında artış veya azalma yapabilecek etkenlerdedir.

Yollukların malzemesi, kalitesi, yapımı ve modeli aynı olsa bile kesimi, şekli, boyu ve genişliği fiyatı etkiler. Yolluk fiyatları metrekare başına belirlenir. Alınan metrekare ne kadar fazlaysa fiyat da o kadar artacaktır. Satılan yolluklar ya istenilen metrekare kadar kesilip satılmakta ya da belli uzunluk ve genişlikle satışa çıkarılmaktadır.