Güncel halı modelleri arasında bir döneme çok yakışan halılarla, yeri değişmeyen ve her dönem modasını sürdüren halılar bulunmaktadır. Güncel halı modellerine her yeni gün bir renk, desen ve doku seçeneğiyle halılar katılmaya devam ediyor. Klasik halı modelleri ise modaya göre tekrar yorumlanarak kataloglarda kendine yer bulabilmektedir.

Özellikle eski çağlardan bu yana halıcılık kavramının atalarından olan halıların güncel yorumları evleri hem daha şık göstermekte hem de geçmişin izlerini modern dokunuşlarla alanlara taşımaktadır. Klasik halıların yorumları ve klasik halleri de her dönem yerini koruyan ve sıklıkla tercih edilen modeller arasında gelmektedir.

Güncel halı modelleri arasında bile olsa kullanıcıların genel itibari ile aradığı özellikler değişmemektedir. Kaydırmazlık ve antibakteriyel özellikler konusunda seçici olan kullanıcılar için son zamanlarda seçenekler oldukça fazlalaşmakta hatta neredeyse bu özellikleri barındırmayan halı çeşitleri bulunmamaktadır.

Güncel halı alımlarında her dönem olduğu gibi düz renk ve sade halılar, klasik severler için antika halılar, rahat ortamların vazgeçilmezi peluş halılar, en tarz bambu halılar ve daha bir çok model kullanıcıların tercihi olmaktadır.

Bambu Halılar

Bambu halılar son zamanlarda popülaritesini arttırmış, yoğun ilgi gören ve kullanıcılar tarafından severek tercih edilen modeller arasında gelmektedir. Bambu bitkilerinin liflerinden üretilen bu halılar özellikle de organik ürünler sevenlerin ilgi odağı olmaktadır. Sentetik ve yapay halı dokularından hoşlanmayanlar için tam bir kurtarıcı parça olmaktadır.

Bambu halılar organik malzemelerden üretildiğinden sağlığa zararlı bir yapısı yoktur. Sağlıklı halı üretim malzemeleri arasında bulunan liflerden meydana getirilmektedir. Ayrıca bambu ipliği anti alerjik ve anti bakteriyel olması ile tercih edilebilirliğini yükseltmiştir.

Modern tasarımı, oldukça sade ama şık görüntüsü ve her zevke uygun renk seçenekleri ile son zamanların en çok tercih edilen halılardan biri olan bambu halılar güncelliğini uzun süre koruyacak gibi görünmektedir.

Bambu halıların yapısı tüylenme yapmadığından ve toz birikimini engellediğinden dolayı da temizlik açısından kullanışlıdır. İnce ve esnek yapısı ile yaz ayları için elverişli bu halıları evin her odasında, mutfağında ve banyosunda kullanmak mümkündür.