Halılar her kültüre göre değişim göstermektedir ve aslında uzun yüzyıllar boyunca kültürlerin sembolü olarak da görülmüştür. Bugün bile Afgan halısı, Türk kilimi, İskandinav halısı gibi pek çok terim görmek mümkündür. Bugün artık herkes her çeşit halıya erişebilmektedir ve bu sayede bir kültürün halısı dünyanın pek çok yerinde yer edinebilmektedir. Halılar bunları hem malzemesi hem de figürleri yani tasarımları ile sağlamaktadır.

Her kültürün kendine özgü tasarımları yer almaktadır. Halı figürleri Türk halıların daha çok Türk kültüründen gelen geometrik ve bitkisel sembolleri kapsamaktadır. Özellikle kilim motifleri olarak da bilinen bu motifler artık dünyanın birçok noktasında kullanılan bir konsept haline gelmiştir. Afgan halıları ise kırmızı tonun ağır bastığı özel tasarım halılardır ve üzerlerinde özgün birçok motif ve figür görmek mümkündür. İskandinav halılar bej, krem, mavi tonlarını yansıtırken siyah, beyaz ve bej tonları ile yapılan sade ancak oldukça hoş görünen motifleri kullanmaktadır. Bu gibi çeşitlilikler daha pek çok ülkede ve halı tasarımında dikkat çekmektedir. Halı figürleri herkesin zevkine hitap edebilecek alternatifleri bünyesinde barındırmaktadır.

Dijital Baskı Halı

Dijital baskı halı son yılların trend ürünleri arasında yer almaktadır. Çünkü bu ürünler hem daha uygundur hem de diğer halılarda bulunamayacak bazı özelliklere sahiptir. Dijital baskı halılar genellikle yerde kayma yapmayacak bir alt tabana sahiptir ve özellikle yazlık ve mevsimlik geçişlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu halıların üzerinde yer alacak baskılarda bir seçenek sınırı yoktur. Bu nedenle de diğer halılardan ayrılmaktadır. Bir dijital baskılı halı içerisine her çeşit tasarımı barındırabilir.

Çocuklar için oyun halıları, evler için özgün dekorasyonlar, banyo paspasları ve nicesi bu şekilde tasarlanabilir. Bu ürünlerin baskı kalitesi aslında en hassas noktalarıdır. Kaliteli bir baskı sayesinde uzun süre kullanılabilecek bir dijital baskılı halı elde edebilmek mümkündür. Bu halıların kullanım kalitesi ürün ve marka bazında değişime açıktır. Ancak genel olarak çocukların sevdiği çizgi filmler, sevilen kareler ve birçok manzara bu halılara baskı olarak eklenebildiğinden memnuniyet dolu sonuçlar alınmaktadır. Dijital baskılar hafif olması nedeniyle de sevilmektedir.