Halılar, insanların duygularını, hislerini ve beğenilerini net bir şekilde göstermektedir. Halı ve kilim motiflerindeki çeşitlilik de aslında bununla ilişkilidir. Ancak halı motiflerini etkileyen en temel unsurlardan biri de kültürdür. Halılar kültürlere göre şekillenirler ve yüzyıllarca var olan kültürlerin izlerini taşırlar. Halı motifleri zengin üslupları ile özellikle Anadolu’da çokça yer edinmiştir. Halılar ve kilimlerde görülen motifler etnik ve modern desenleri bir arada kaplamaktadır. Bu motifler yoğun olarak geometrik desenlerdir. Geometrik tasarımlar oldukça yaygındır ve bunlar tasarımı oluşturabildiği gibi şeritleri veya geçişleri de oluşturabilmektedir.

Halı motifleri içerisinde yer ala bitki ve hayvan desenleri de geometrik şekiller ile sağlanmaktadır. Bu sayede halıların kendine has bir dili olmaktadır. Bunlar geleneksel tasarımlarda yaygındır. Aynı zamanda modern halı motifleri görmek de mümkündür. Modern halı motiflerinde yine geometrik tasarımlar yaygındır. Buna karşın tek sıra ya da daha basit şekilde geometrik tasarımlar yer almaktadır. Zengin renk çeşitliliği bu motifler ile uyumlanmaktadır. Modern desenlerde İskandinav tarzı oldukça yaygındır. Geleneksel tasarımlarda ise Anadolu Türk motifleri ve Aztek motifleri ayrı ayrı görülebilmektedir. 

Halı Desenleri

Halı desenleri denildiğinde binlerce alternatif akla gelmektedir. Halı desenleri birbirini tekrarlayan motiflerden oluşabilir. Aynı zamanda birbirinden tamamen farklı özgün tasarımları da bünyesinde barındırabilir. Halı desenleri geometrik ağırlıklı olsa da bu her halı için geçerli değildir. Halı desenleri aynı zamanda bitkisel motifleri de kapsamaktadır. Zengin bitkisel tasarımlar geleneksel ve modern farklılıkları ile her zevke uygun seçenekler sunmaktadır.

Halı desenlerinde halının formu da önemlidir. Kare, dikdörtgen veya daire formunda olan halılar desenleri ile büyülemektedir. Halı tasarımı oldukça özenli bir işçilik gerektirmektedir. Dünyanın pek çok yerinde farklı halı modelleri trend haline gelmektedir. Bu trend tasarımlar ile birlikte geleneksel halı sanatını bir arada kurgulamak mümkündür. Halı desenleri makine veya el dokuması ile sağlanmaktadır. Makine ve el dokuması arasındaki fakrı hissetmek mümkündür. Makine ile dokunan halılarda desen çeşitliliği çok daha yüksektir. El dokuması ise ciddi bir işçilik gerektirdiğinden uzun süreli bir çalışmanın sonucudur. Fiyatlar arasında da birtakım farklılıkları olacaktır.