Ev dekorasyonları son yıllarda evde geçirilen vaktin artması nedeni ile çok daha önemli bir hale gelmiştir. Ev dekorasyonu aslında birçok unsura sahiptir. Mobilyalar, dolaplar, zemin renkleri, duvar tonları, perdeler ve nicesi dekorasyonun önemli unsurlarıdır. Elbette bunlara halılar da dahildir. Halı seçimi bu nedenle dekorasyonun tamamlayıcısı olarak nitelendirilmektedir. Ancak halı seçimi yaparken dikkatli olunması gereken birtakım hususlar vardır. Bunlardan ilki de halıların son olarak seçilmesi gerektiğidir.

Halı seçiminin öncesinde perdelerin ve mobilyaların seçilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak halı seçimi çok daha pratik yapılmaktadır. Elbette dekorasyonun bütünü de önemlidir. Bazı dekorasyonları jüt halı tamamlarken bazı dekorasyonlarda bu shaggy halı ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle sizlerin zevkleri de halı seçimini büyük oranda etkilemektedir. Modern evler içerisinde pek çok modern ve minimalist halı görmek mümkündür. Tek renk ya da geometrik formda halılar birçok modern ev için tamamlayıcıdır. Ancak desenli halılar da klasik ve bohem tasarımların bütünleyicisi görevini görmektedir. Bu nedenle halı seçimi ev dekorasyonu ile bir arada yorumlanmalıdır.

Modern Halı

Modern halı modelleri son birkaç yılın en büyük halı trendlerinden birini oluşturmaktadır. Modern halılar daha çok geometrik motiflere sahiptir. Daire, dikdörtgen ve kare gibi formlar ile birlikte çizgisel üslubu bir arada görmek mümkündür. Özellikle İskandinav tarzının halılara yansıdığı hoş örnekler oluşturmaktadır. Kilim desenlerinin halı üzerine işlendiği örnekler olarak da nitelendirilebilecek bu modeller modern mobilyalar ile uyumludur.

 

Modern ve sade mobilyaları bütünleştiren bu halılarda siyah, gri, beyaz bej, pudra gibi renkler görmek mümkündür. Elbette sade tek renkli tasarımlar da görülebilir. Mavi, pembe, sarı ve siyah gibi renklerin tek bir halıda bütünü ile tercih edilen örnekleri bulunmaktadır. Püsküllü eklentileri ile halının ağırlığı kırılırken modern ve salaş görüntüyü bir arada sunmaktadır. Toz çıkarmayan halıda ayak konforlu önemsenmiştir. Bu nedenle hav iplikler ekstra yumuşatıcı ürünler ile elde edilmiştir. Modern halılar anti alerjik olduğu için alerji sorunu nedeniyle iplikli halılardan çekinenlere çözüm olmaktadır. Aynı zamanda bu halılar antibakteriyel ve antistatiktir.