Kaymaz halı modelleri en çok tercih edilen halı modellerinin başında gelir. Çünkü güvenliği arttırıcı kaymaz tabanı sayesinde çocuklu evlerde fazladan önlem alınmasını sağlar. Halılar yüzyıllar boyunca evlerde kullanılan hem güvenliği arttıran hem de ısı yalıtımı sağlayan önemli eşyalardır. Kaymaz halı taban sahip halılar fabrika çıkışlı olarak kaymaz tabana sahip olabilecekleri gibi jel tabanları sonradan eklenebilmektedir. Kaymaz tabanlar jel taban olabildikleri gibi farklı materyallerden de üretilmektedir. Jel taban halı modeli seçerken her halıda olduğu gibi kullanılacak alana göre seçimler yapılmalıdır.

Kaymaz tabana sahip halıları seçerken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta halı ölçüleridir. Küçük alanda kullanılacak halıların büyük olması ya da geniş alanlarda kullanılacak halıların çok küçük olması estetik olmayan bir görünümün oluşmasına neden olur. Bu nedenle halının deseni kadar boyutu da önemlidir. Jel taban sahip halılar özellikleri şunlardır:

·        Beton, ahşap ay da fayans zeminde kullanılması fark etmeksizin her zeminde kaydırmazlık sağlarlar.

·        Halıların zeminden kaymasını önledikleri için güvenliği arttırırlar.

Jel Tabanlı Halı

Jel tabanlı halı kullanımı oldukça yaygındır. Bu halılar sayesinde halının üzerinde hareket ettirilen eşyalar sonucu halın şekli kaymaz. Üstelik çocuklu aileler için hayat kurtarıcı bir özelliktir. Jel tabana sahip halıların temizlenmesi de oldukça kolaydır. Jel yapısı dayesinde uzun yıllar boyunca çok kirli ve tozlu alanda kullanılmadıkları müddetçe dayanabilirler. Jel tabanlar yenilenebilir ya da sonradan eklenebilirler. Jel tabanların kullanımının uzatılması için diğer bir etkense temizlik esnasında jel tabanların hasar almaması ya da sökülmemesidir. Kullanılan kimyasal temizleyicilere dikkat edilmesi gerekir.

Jel tabanlar yerle halı arasında büyük bir sürtünme kuvveti oluşturur. Bu sayede üzerinde yürürken, koşarken veya eşyaların yerini değiştirirken yerinden oynamaz. Halılar, evin en önemli dekorasyon eşyalarından biri olmasının yanı sıra ses yalıtımız, ısı yalıtımı, konfor ve güvenlik sağlamaktadırlar. Bu nedenle seçimler dikkatli yapılmalı ve ihtiyaca uygun ürünler tercih edilmelidir. Ürünlerin garantili olup uzun kullanım ömrü sunması gerekir.