Birbirinden renkli halılar içerisinde daha ağır bir görünüm için en çok tercih edilenler arasında koyu renk halı modelleri yer almaktadır. Özellikle büyük alanlarda kullanımlarda uygun olan koyu renk halılar zemin üzerinde odaya bir derinlik sağlamaktadır. Açık renk zemin üzerinde çok daha şık görünmektedir.

Halı alan kişiler oyu renkli halılar ve mobilyalar ile nasıl bir uyum sağlayacağını tam bilemediğin bu renklere temkinli yaklaşmaktadır. Fakat doğru kombinler oluşturulduğunda koyu renkli halılar alanın havasını ve tarzını başka bir boyuta taşımaktadır. Koyu renk halılar ayrıca tarz olarak daha modern ve şık bir görünüme de sahiptir.

Koyu renkler daha çok sade ve pastel renkler ile kullanılmalıdır. Tüm mobilyaların, perdelerin ve zemin renginin koyu olarak seçildiği alanlarda halıların da koyu renkte seçilmesi pek ferah bir ortam oluşturmazken halıdan birkaç ton açık renk bir perde seçimi hem alanda kontrast oluştur hem alanı daha geniş gösterip ferahlatır. Ayrıca koyu renk halı modelleri lekeleri göstermediğinden özellikle çocuklu ailelerin de tercihi olmaktadır.

Siyah Renk Halı

Koyu renk halılar arasında en çok dikkat çekenlerden birisi de siyah renk halı modelleridir. Asaletin en büyük simgelerinden biri olarak kabul edilen siyah rengi halılarda da şıklığını ve zarafetini sürdürmeye devam etmiştir. Doğru eşyaların birbirleri ile kullanımıyla siyah halının etkileyici görünümü ortaya çıkacaktır. Özellikle mat renklerle kullanıldığında keskin ve soft görüntünün zıt uyumu ile mükemmel bir kontrast oluşturulmaktadır.

Siyah halı tercih edilirken siyah beyazın zıtlığından da oldukça yararlanılmaktadır. Hem mobilyalarda hem eşyalarda bu tarz zıtlıklar yaratılabileceği gibi halının kendi desenin de siyah beyaz uyumunu görmek mümkündür. Bu tarz halılar daha spor şık iken siyah halıların gümüş veya altın renkleri ile bir arada kullanılması, kullanılan ortamı daha avangart bir havaya sokmaktadır.

Siyah halılar neredeyse her rengi kaldırabildiğinden ve uyumsuzluk olmadığından istenilen tarzda bir görünüme ve etkiye sahip olununabilir. Siyah halıların genellikle büyük ve geniş alanlarda kullanılması önerilir. Fakat duvardan duvara şekilde siyah halı ile kaplanan küçük odalar da gayet şık görünmektedir.