Halı almak isteyenlerin en çok kararsız kaldığı konulardan birisi en kullanışlı halı tercihini nasıl yapacakları olmaktadır. Halı alırken eğer özel olarak aranan bir halı yoksa ve kararsızlık yaşanıyorsa bir kaç özelliğe dikkat edip sonrasında en akla yatan seçenek alınmalıdır.

Halı seçerken ilk dikkat edilmesi gereken özellik halının kullanılacağı alanı belirlemektir. Belirlenen alana uygun ölçüde halıları sınırlandırmak en mantıklı yol olacaktır. Binlerce halı seçeneği arasında ölçüler belirlendiğinde aranan halının bulunması daha kolay olacaktır. İkinci olarak tarz belirlenmelidir. Ne tarz bir halı arandığı kişinin istediğine, zevkine ve kullanılacağı alanın dekorasyonuna göre değişebilmektedir. Renk, desen ve yapıya karar vermek çok önemlidir. Genel dizayna göre en estetik duracak ve kişinin en beğeneceği halıyı alması önemlidir.

Bunun dışında kaliteye dikkat edilmelidir. Halının dokuması, iplikleri, üretildiği malzeme gibi birçok etken halı seçiminde seçimi etkileyen kriterler olabilmektedir. Halının ağırlığı, yıkanıp yıkanamaması, leke tutmaması, kaydırmazlık özellikleri, anti alerjik veya antibakteriyel özelliklere sahip olması gibi bir çok unsur da yine kullanıcının halı seçimine etki edebilmektedir.

Yıkanabilir Halılar

Halı kullanıcılarının son zamanlarda en çok tercih ettiği yıkanabilir halılar kullanım ve temizlik açısından kolaylık sağlamaktadır. Yıkanabilir halı özellikleri en çok yazlık veya ince yapıdaki halı modellerinde görülmektedir. İnce yapıdaki ve esnek türdeki halıların çamaşır makinelerinde yıkanması ve makinenin halıyı çevirmesi daha kolay olmaktadır.

Çamaşır makinesini hangi özellikte olursa olsun çok kalın yapıdaki kışlık, kalın ve büyük halılar içine sığmayacak sığsa bile yıkanmayacaktır. Çamaşır makinesi de zarar görecektir. Fakat ince ve esnek halıların hem yıkanması hem de yıkandıktan sonra kuruması oldukça kolaydır.

Yıkanabilir halıları yıkarken kullanılan temizlik malzemeleri ve yıkandığı programlar çok önemlidir. Çok yüksek derecelerde veya yüksek sıkma devirlerinde yıkandığında halılarda deforme oluşması mümkündür. Yapısı bozulabileceği gibi yünlerinde de kopmalar dökülmeler meydana gelebilmektedir. Ayrıca yıkarken ağır kimyasallar kullanılması da halının rengini soldurabilir, halıyı aşındırabilir ve yırtıklara sebebiyet verebilir. Kaydırmazlık özelliği bulunan halılar da yanlış yıkamalar sonucunda tabanlarındaki kaydırmaz katmanı kaybedebilir. Bu bakımdan doğru yıkama yapmak önemlidir.