Modern zaman üretim halılarından olan makina halısı makine dokuma halı olarak da bilinmektedir. Makine halıları, elektrikle çalışan dokuma tezgahlarında teknoloji kullanılarak dokunan halılardır. Bu makineler bilgisayarlar yardımı ile çalıştırılır. Önceden belirlenmiş olan desenler ve renkler makineye kodlanarak dokuması sağlanmaktadır.

Makine halıları otomatik olarak dokuyan bir makine olduğundan, insan gücüyle dokunan halılardan çok daha hızlı ve eforsuz olarak dokunmaktadır. Makinelere istenen desenler kodlanabilmekte ve sayısız desende halı çıkarılmaktadır. Her renkte ve desende halıyı istenilen boyutta tasarlamak, dokumak mümkün olmaktadır.

Halılar makine ile iş gücü azaltılarak daha hızlı bir şekilde dokunduğundan klasik dokuma halılardan daha uygun fiyatlara satılabilmektedir. Halı kullanıcılarının çoğunluğu makine dokuması halıları tercih etmektedir. Hem çok daha fazla desen seçeneği bulunmakta hem de çok daha uygun fiyatlara alınabilmektedir. Ayrıca çok da kaliteli ürünleri makine ile dokuma olanağı mevcuttur.

El dokuma halılar ile makine halıları arasındaki en büyük fark makine halılarında düğüm tekniği kullanılmamasıdır. Makine halıları kaydırmaz özellikli tabana sabitlenmiş ipliklerden oluşmaktadır. Bu şekilde halının tamamı dokunmuş olur.

Toptan Makina Halısı

Toptan halı ihtiyaçlarında ve birçok halı tedarik edilmek istendiğinde en iyi seçenek toptan makina halısı almaktır. Makine halıları dokuma yöntemleri ile diğer halılara oranla çok daha uygun fiyatlarla tedarik edilebilmektedir. Toptan halı ihtiyacında makine halılarına yönelmek bu bakımdan daha ekonomik olacaktır.

Makine halısı bilgisayarlar aracılığı ile desenlerin, renklerin ve dokumanın kodlanılması ile üretildiğinden aynı halıdan sınırsız sayıda üretilebilmektedir. Hiçbir fark veya belirgin özellik olmadan fabrika çıkışı sağlanabilmektedir. Bu sebeple çok sayıda aynı halıdan almak mümkün olmaktadır.

Toptan makine halı alımı ticari kullanım amaçlı veya kişisel kullanım amacıyla olabilir. Anaokulları, yurtlar, camiler, oyun park alanları ve otel gibi alanlar toptan halı ihtiyacının en çok olduğu yerlerdir. Bu alanlara toptan halı satışı sağlanabilmektedir.

Makine üretimi halılar aynı desenleri farklı boyutlarda da üretebildiğinden, istenilen boyutlarda halı elde edebilmek de mümkün olmaktadır. Geniş yelpazeye sahip renk olanakları ile farklı renklerde halı üretimi de sağlanıp toptan alınabilmektedir.