Otantik halı modelleri evlerimize farklı bir hava katmak istediğimizde başvurduğumuz en gözde halı modellerini içerir. İskandinav halıları, Afgan halıları ve İran halıları bu kategoriye ait halı çeşitlerindendir. Halılar genellikle evlerimizdeki ısı kaybını önlemeleri amacıyla kullandığımız ürünler olsa da dekorasyon açısından da önem taşımaktadırlar. Sırf dekorasyon amacıyla halı kullanımı da oldukça yaygın olduğundan pek çok halı modeli ortaya çıkmıştır.

Halılar köklü birer geçmişe ve oldukça fazla kültürel ögeye sahip olmakla birlikte ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadırlar. Peluştan uzun iplikli halılara kadar pek çok halı türü varken otantik halılar bunların ötesindedir. Sahip oldukları etnik desenler sayesinde ortama ayrı bir hava katarlar ve göz alıcıdırlar. Evlerimizde, salonlarda ve oturma odalarında kullandığımız gibi iş yerlerinde ve çeşitli restoranlarda da otantik halı kullanımı mevcuttur. Türk desenlerine sahip olan halıların kullanımı yoğun olduğu gibi diğer kültürlere ait halıların kullanımı da oldukça fazladır.

Hasır Halı

Hasır halı modelleri modern halılardan oldukça farklı bir görünüme sahip özel otantik halılardır. Hasır halılar doğal malzemelerden üretilmektedir. Hasır halı üretiminde kullanılan hasır saplar, sazlıkta yetişmektedir. Hasır sapların iplik formuna getirilip işlenmesinden şeritler halinde birleştirilmesine kadar pek çok yöntem kullanılarak farklı boyut ve modellerde halı üretimi gerçekleştirilir. Oldukça dayanıklı yapıya sahip olmalarının yanı sıra oldukça kolay temizlenebilir halı modellerindendir.

Hasır halılar son derece hafiftir. Taşıması ve yıkaması son derece kolaydır. Ayrıca hasır halılarının iki tarafı da kullanılabildiğinden bir tarafının hasar alması sonucunda öteki tarafı kullanılabilirdir. Hasır halılar mutfaklarda, salonlarda, çocuk odalarında, banyolarda, duvar dekoru olarak ve teras gibi alanlarda kullanıma uygundur. Ayrıca pek çok şekil ve modele sahiptirler. Bunlar:

       Yuvarlak hasır halı

       Oval hasır halı

       Saçaklı hasır halı

       Ponponlu hasır halı

       Halkalı yuvarlak hasır halı

       Desenli hasır halı

Hasır halılar elde ve makinede yapılmış olmak üzere ikiye ayrılırlar. El ile yapılan hasır halılar doğal görünümleri ve el işçiliği olması sebebiyle tercih edilirler. Makine ile üretilen hasır halıların dokumaları ise daha yoğun olacağından dekorasyona farklılık katmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilirdir.