Oyun halısı çocuk odalarının vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Hatta sadece çocuk odalarında değil, çocukların bulunduğu salon ya da oturma odalarında da belirli noktalar için tercih edilmektedir. Oyun halı modelleri de aslında birçok faktöre göre şekillenmektedir. Bir oyun halısında bulunması gereken birtakım özellikle vardır. Ancak bu özellikler saplandıktan sonra oyun halıları için model tercihi yapmak gerekmektedir. Oyun halılarının modellerinde görülen tasarımlar aslında oyun halılarını kullanan çocukların hoşuna gidecek şekildedir.

Oyun halıları üzerinde birçok hayvan görmek mümkündür. Sevimli hayvan görüntüleri ile doğa tasarımları oldukça yaygındır. Bunlara şehir manzaraları, çocukların sevdiği çizgi film karakterleri gibi birçok tasarım da eklenmektedir. Özellikle sevilen çizgi film karakterleri, çocukların en sevdiği karakterler üzerinden seçilmektedir. Bazen ise tamamen sade modeller de tercihe açıktır. Beyaz, siyah, kırmızı, mavi, pembe gibi tonlar tercihe açıktır. Özellikle beyaz, bej, krem, toz pembe ve açık mavi tonları oyun halılarının sevilen açık renkleri olmaktadır. Oyun halılarında kullanılan malzemeler de bu renkleri en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Oyun Halısı

Oyun halısı seçimi esnasında dikkat edilecek şeylerden ilki halının malzemesidir. Halının çok tüylü olmaması veya tüylü ise de tüylerini çıkarmıyor olması gerekmektedir. Küçük yaşlardaki çocuklarda tüysüz modeller tercih edilirken daha büyük yaşlardaki çocuklar için tercih edilen oyun halılarında tüy oranı artabilir. Ancak önemli olan çocukların oyun halısı üzerinde rahat bir şekilde vakit geçirebilmesidir. Aynı zamanda oyun halısı ürünlerinin antibakteriyel ve antialerjik olması gerekmektedir. Çünkü çocukların rahatça halıda saatlerini geçirebilmesi için oyun halısının tozu içerisinde tutması ve süpürge ile temizlenmesi önemlidir. 

Buna ek olarak oyun halısının kolayca yıkanabilir olması da tercih edilmektedir. Çünkü düzenli olarak temizlenmesi mümkündür. Ancak halının temizliği esnasında kullanılan malzemenin kalitesine özen gösterilmelidir. Oyun halısı katlanabilir ve rahatça taşınabilir bir ürün olmalıdır. Bu sayede halıyı birçok yere götürmek ve çocuğun halı üzerinde rahatça vakti geçirmesini sağlamak mümkündür. Çocuğun yaşı dikkate alınarak oyun halısı seçilmelidir. Oyun halısı 0-6 ay bebekler için farklı iken 6-12 ay bebekler için ise farklı modellerden ve malzemelerden oluşmaktadır.