Patchwork halı modelleri, geçmişin izlerini hem modern hem de şık bir şekilde evlere taşımakta estetik ve renkli görüntüsü ile de birçok kişi tarafından sevilip tercih edilmektedir. Tercih edilmelerinin bir sebebi patchwork halıların neredeyse her renk ile uyum sağlayabilmeleridir. Farklı renklerin birbirleri ile uyumu kullanılan mekandaki her renk ile de bir uyum göstererek kusursuz bir görüntü sağlamaktadır. Farklı renk yoğunluklarının da kullanıldığı bu halılarda, farklı seçeneklere ulaşmak da mümkün olmaktadır.

Estetik görünüşleri sebebiyle kullanım tarzına göre de duruşları değişmektedir. Hangi odada hangi eşyalarla kombinlendiğine dikkat edilerek hem şık hem de spor görüntü sağlanabilmektedir. Farklı şekillerde ve boyutlarda olabildiği için de çocuk odasından salona mutfaktan balkona her türlü alanda rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Uzun ve ince modelleri ise daha çok koridorlarda kullanılmaktadır.

Patchwork halı temizliği de oldukça kolaydır. Halının yüzeyine zarar vermeden süpürme işlemi yapılabilir, elektrikli süpürge veya robot süpürge kullanımına da uygundur. Kaymaz tabanı sayesinde her türlü zeminde rahatlıkla kullanılabilir.

El Dokuma Halı

El dokuma halı, üretimi ve yapılma süreci bakımından oldukça uğraş gerektiren kıymetli halılardır. Üretilmesi için hüner, yetenek, sabır ve zaman gerekir. El emeği olduğundan oldukça değerlidir. Ayrıca el ile dokunduğundan her biri birbirinden farklı ve biriciktir.

El dokuması halılar hem şık hem de etnik durduğundan kullanılan mekanın havasını değiştirmekte ve kalitesini yükseltmektedir. Ağır ve güçlü bir duruşa sahip olan bu halılar çevresindeki mobilyalara da daha avangart bir hava katmaktadır. El dokuması halılar arasında modern tasarımlı yeni nesil tarzdaki halılara rastlamak da mümkündür. Tek renk veya klasik desen halılar ağır görünüm sevenlerin tercihi iken patchwork tarzındaki halılar avangarttan daha uzak ve modern görüntüyü seven kullanıcıların tercihleri arasına girmektedir.

El dokuması halı oldukça kıymetli ve özen gösterilmesi gereken halılar olduğundan temizlik hususunda da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Temizlerken kimyasal kullanımı ve deterjanlardan ziyade arap sabunu ve doğal içerikli deterjanlar gibi halı yüzeyini ve malzemesini yıpratmayacak tarzda ürünler tercih edilmelidir. Sert fırçalar ile fırçalanmamalı ve nazik davranılmalıdır.