Pek çok evde halılar yer almaktadır. Bu halılar farklı odalarda farklı formlarda ve tasarımlarda olacak şekilde konumlanmaktadır. Bu halılar içerisinde salon halıları da yer almaktadır. Salon halısı tercih ederken dikkat edilecek birçok nokta bulunuyor. Çünkü salon halıları oldukça çeşitlidir ve bu nedenle ürün seçimi zorlu olabilir. Salon halısı için en önemli nokta halının boyutudur. Halının çapı veya eni ile boyuna göre bir tercih yapmak gerekebilir. Halıların boylarını doğru seçerek en uygun halıya daha kısa sürede erişilebilir. Salon halısı seçimindeki bir diğer nokta da halının odadaki diğer pek çok şey ile yakaladığı uyumdur.

Salon halılarının tasarımları zengindir bu nedenle doğru renk ve model seçimine yoğunlaşmak gerekmektedir. Salon halıları Afgan halısı, Türk halısı, İran halısı, İskandinav modeller, jüt halı, shaggy halı ve puf halı gibi pek çok modeli bünyesinde barındırmaktadır. Bunlara klasik halı modelleri gibi tasarımlar da eşlik etmektedir. Bir salon halısının öncelikle türü sonrasında da tasarımı seçilebilir. Bu durum halının eve ve evdeki tasarıma uyumu için önemlidir. Her halı her eve uymadığı gibi bu halılar tasarım açısından da zenginleşmektedir. Kırmızı, siyah ve beyaz gibi renkler olabildiği gibi çeşitli renkler ve modeller herkesin zevkine hitap edecek şekildedir.

Mermer Desenli Halı

Mermer desenli halı modelleri son yılların trend halıları arasında yer almaktadır. Mermer desenleri sevilmektedir çünkü eşsizdir ve farklı renkleri, tasarımları bir arada barındırmaktadır. Mermer desenli halılar genellikle baskı tekniği ile uygulanmıştır. Baskı tekniğinde desenler çok daha net bir şekilde görülmektedir. Baskının kalitesi burada belirleyicidir. Mermer desenli halılar zengin modelleri ile her eve özel seçenekler sunar.

Mermer desenler kendi içerisinde mor, pembe, beyaz, bej, mavi gibi alternatiflere de sahiptir. Bu sayede mermer modeller dekorasyonu çeşitli olan evler için de uygundur. Mermer deseni kullanım açısından uzun ömürlüdür. Tek renk veya canlı tasarıma sahip birçok mobilyada rahatlıkla kullanılabilir. Salon halısı olarak da tercih edilen mermer desenli halılar ebatları ile çeşitlenmektedir. Her ebatta alternatifi bulunmaktadır ve kaymaz tabana sahiptir.