Halılar birçok özgün modele sahiptir. Bu modelleri sınıflandırmak gerektiğinde de birçok seçenek ortaya çıkar. Bunlardan biri de sanatsal halı ürünleri olmaktadır. Sanatsal halı modelleri yüzlerce ürünü bünyesinde barındırmaktadır. Sanatsal halılar özellikle baskı tekniği ile elde edilen halılardır ve pek çok sanat eseri halılara yansımaktadır. Örneğin Van Gogh, Monet gibi ressamların sevilen eserlerini halılarda gerek mümkündür. Bu halılar ayağın rahat ettiği ve kaliteli baskı tekniğinin kullanıldığı ürünlerdir. Bu nedenle sanatsal halı tercihi oldukça güvenilir olacaktır. Bir sanatsal halıda kullanılan tablolar herkesin zevkine hitap edecek şekildedir. Buna bazen manzara fotoğrafları da eklenmektedir.

Fotoğrafçılık da bir sanattır ve halı üzerinde fotoğraflar yer alabilmektedir. Manzara, hayvan, sembol, doğa ve nicesi sanatsal halıların içerisinde kolayca yer edinmektedir. Her yaşa hitap edebilen sanatsal halılar kolay kullanım sunmaktadır. Tozlanma yapmayan halılar birkaç hamlede temizlenebilmektedir. Tüylü olmayan yapısı ile rahat bir kullanıma sahiptir. Doğru bir şekilde yıkanıp temizlenirse uzun ömürlü olması mümkün olan ürünlerdir. Bazı sanatsal halılar ise motifleri barındırmaktadır. Bu motifler geleneksel motifler olduğu gibi modern motifler de olabilir. Hoş bir tasarıma sahip halı isteyenler için zengin model seçenekleri yer almaktadır.

Dekoratif Halı

Dekoratif halı ürünleri içerisinde sanatsal halılar da yer alabilir. Ancak dekoratif halı sadece bununla sınırlı değildir. Bir dekoratif halı içerisinde pek çok ürün çeşidi bulunmaktadır. Dekoratif halı duvarda, tabanda ve farklı yerde kullanılabilir. Halının ebadı ve üzerinde yer alan tasarımı aslında ihtiyaçtan çok dekoratif olması amacı ile tercih edilmiştir. Dekoratif halı kullanan kişiler sanatsal halıları da tercih edebilir. Ressamların tabloları ve hoş manzaralar dekoratif halı olarak kullanılabilir. Bir dekoratif halı seçerken en çok evin geri kalanı ile olan uyumuna dikkat edilmektedir. Bu sayede dekoratif halıdan en iyi verim alınabilmektedir. Sanatsal ve dekoratif halılar bulundukları yeri zenginleştirirken diğer pek çok aksesuar ile de uyum içindedir. Kaliteli bir halı seçimi yaparak uzun yıllar aynı halıyı kullanmak mümkündür. Doğru temizleme yöntemleri ile dekoratif halılar birçok noktada kullanıma uygun hale gelmektedir.