Şık halı modelleri bir ev dekorasyonunun en önemli noktalarından olmaktadır. Halıların tasarımları ve modelleri birçok çeşide sahiptir. Bu durum da halı tercih edecek kişileri memnun etmektedir. Halıların şık görünmesi ve konforlu olması, uzun süreli kullanım için oldukça önemlidir. Şık halıların modelleri bulunacağı konuma ve ev dekorasyonuna göre birbirinden ayrılmaktadır. Halılar mutfakta, salonda veya yatak odasında farklı çeşitler arasından tercih edilmektedir.

Her birinde aranan özellikler birbirinden farklıdır. Elbette ev ve oda dekorasyonu dikkate alınarak bir seçim yapılmaktadır. Perdeler ile uyumlu olması veya bazen mobilya ile uyumlu olması tercih edilmektedir. Ev ve oda dekorasyonu birçok kişinin önemsediği bir noktadır. Halılar da dekorasyonun en önemli parçaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle halı seçiminde büyük bir özen gösterilmektedir. Bu esnada halı modelleri ve tasarımları incelenirken halıların malzemeleri ve özellikleri de incelenmektedir. Birçok kişi halının yapıldığı malzemeyi, yapılış biçimini ve nicesini etkilemektedir.

Post Halı Modelleri

Post halı modelleri birçok kişi için uzun tüylü görünümü ile bilinmektedir. Post halıların iplik kalitesi halı kalitesini belirleyen en hassas noktalardan biri olmaktadır. Post halılar bazen geniş ve büyük ebatlı tercih edilir iken bazen de post halılar odlukça küçük ve dekorasyon amacı için kullanılmaktadır. Post halılar kare, dikdörtgen ve oval görünümüne sahip olabilirler. Son yılların sevilen modelleri arasında yer alan post halılar, birçok rengi ile her eve uyumludur.

Post halılar sert bir malzemeden elde edilmektedir. Aynı zamanda daha yumuşak ve zemine uygun örnekleri de bulunmaktadır. Kaymaz taban peluş halılar ya da makine ile yapılan peluş halılar herkesin tercihine göre seçilebilir. Post halı aslında oldukça klasik ve yüzyıllardır kullanılan bir tasarımdır. Ancak günümüzde deriden yapılmaz ve suni tüylerden, ipliklerden elde edilmektedir. Bu sayede hem şık hem de doğaya arar vermeyen bir model görünümü oluşturmaktadır. Post halılar düzgün bir şekilde kullanılmalıdır çünkü hassas ürünlerdir. Çırpılmaması, üstüne yoğun bir ağırlık konulmaması ve bunun gibi birtakım durumlara dikkat etmek, post halının kullanım ömrünü uzatırken formunu da korumaktadır.