Sadelik ve sakinlik sevenlerin tercihi tek renk halı modelleri ve desensiz halı modellerinden yana olmaktadır. Tek renk halı modelleri bir rengin açıktan koyuya geçtiği kontrast modeller olabileceği gibi tek tonda dümdüz ilerlediği modeller de olabilmektedir.

Tek ton modeller genelde farklı bir geçişe sahip olmadığından daha zemin hissiyatı oluşturup ilgili mobilya ve çevresindeki eşyalara çekmektedir. Kullanıldığı alanları olduğundan geniş gösteren bu halılar içeriye ferah bir hava katmaktadır.

Tek renk halılar genellikle karışık renkli mobilyalar kullanıldığında tercih edilmelidir. Hem halının hem mobilyaların renkli ve desenli olması kullanılan alanda kargaşaya sebep olmaktadır. Her şeyin aynı anda renkli ve desenli olması göz yormakta ve enerjiyi düşürmektedir.

Pastel renkler özellikle düz renkli halılarda en çok tercih edilen renk tonlarındandır. Pastel maviler, pembeler, turuncular odanın görünümünü yumuşatır ve sıcak samimi bir hava oluşturur. Salonlar, oturma odaları ve yatak odaları gibi mekanlarda ise sıklıkla tercih edilen renkler arasında düz beyaz, krem, siyah ve bej renkleri yer almaktadır.

Krem Halı

Krem halı modelleri genelde beyaz kadar göz yormayan fakat koyu renkler kadar da zemini kapatmayan renkleri sevenlerin tercihi olmaktadır. Krem rengindeki halılar odaya yerleştirilecek olan diğer eşyalar için mükemmel bir taban oluşturmaktadır. Göz yormayan, sıcak ve yumuşak bir geçiş ve görünüm sunar.

Çevresindeki eşyalar ile bütünleştirilmesi çok kolaydır ve hemen hemen her renge uyum sağlar. Kullanılan renklere ve dizaynlara göre enerjisi şekil alır. Hem spor hem modern hem de avangart tarzlarda krem halı rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca kullanıldıkları alanları olduğundan geniş göstererek ferah bir görüntü verir.

Krem rengi halılar her renkle uyum sağladığı gibi en çok beraber kullanımı tercih edilen renkler; beyaz, kahverengi, siyah, vizon ve antrasit renkleridir. Krem renkteki halılar uzun tüylü ve peluş dokulu tercih edildiğinde yatak odalarında yumuşak ve estetik bir görüntü oluşturabilirler.

Krem rengi halılar açık renkli olduklarından dolayı temizliklerine ve bakımlarına özen göstermek gerekmektedir. Leke tutmaz özellikli halılar bu konuda yardımcı olabilmektedir.