Trend halı modelleri arasında modern dokunuşlara sahip halıların yanı sıra etnik desenlere sahip halılar da oldukça fazla tercih edilmektedir. Pek çok trend halı çeşidi mevcuttur. Moda olan halı çeşitleri yıllara göre değişiklik göstermektedir. Doğa temalı halı desenleri, modern çizgilere sahip halılar ve etnik halı çeşitleri en sık tercih edilen modellerdendir. Jüt, örgü kilimler be hasır halılar vazgeçilmez halı çeşitleridir. Dekorasyon için halı kullanımı yaygın olduğundan banyo, mutfak, balkon, teras, koridor, salon ve oturma odalarında sıklıkla tercih edilirler.

Bir diğer trend halı modeli ise otantik halıdır. Otantik halılar İran halıları, Afgan halılar ve geleneksek Türk halıları da dahil olmak üzere pek çok etnik desen içeren çeşitler sunar. Evlerimizde en çok kullandığımız halı modelleri genellikle bu kategoriye ait olsa da modern halı çeşitleri de zevke göre tercih edilebilmektedir. Modern halılar özellikle yeni evli çiftler tarafından tercih edilmekte ve salon takımı gibi toplu şekilde alınan takımların içinde kendine yer edinmektedir.

Yün Halı

Yün halı kullanımı evini sıcak tutmanın yanı sıra dekorasyona da önem veren kişilerin tercih ettiği çeşitlerden biridir. Halıların genel kullanım amacı, özellikle kışın ortamdaki sıcak havayı korumasından kaynaklıdır. Ses yalıtımı konusunda da iyi bir seçenek olan halıların sahip olduğu modeller, dekorasyon için önem taşımaktadır. Yün halıların kullanımı oldukça kolay ve keyiflidir. Yumuşacık dokuları sayesinde çıplak ayakla bile kullanımı rahatsız etmez. Üstelik henüz yürüme çapında olan çocuk sahiplerinin güvenliğini de arttırır. Çocuklar düşe kalka büyüdükleri için yün halı kullanımı, çocukların bir nevi güvenliğini sağlarken darbelere karşı korur.

Halılar ev dekorasyonun ayrılmaz parçalarının başında gelmektedir. Yün halılar hem sıcak hem de yumuşak bir ortamın oluşmasını sağlarlar. Konfor açısından da oldukça kullanışlı olan yün halıların temizliğine dikkat edilmelidir. Sıklıkla yemek yenilen bir ortamda bulunan yün halılar düzenli aralıklarla temizlenmelidir. İpliklerin arasına kaçabilecek ekmek kırıntıları ve yemek parçaları zamanla halıda bakteri üremesine yol açabilir. Bu nedenle kuru temizleme aracılığıyla temizlenmesi ya da el ile düzenli aralıklarla yıkanması gerekir.