Ülkemizde geçmişten bugüne kadar en çok tercih edilen yıllardır evlerde bulunan Türk halısı modelleri ve çeşitleri kullanımını halen daha sürdürmektedir. Klasikleşmiş Türk halısı modelleri günümüze taşınmaya klasik olarak veya modern yorumlar ile satışa sunulmaya devam etmektedir. Türk halıları Türklere ait motifler barındırdığından özel bir yere sahiptir. Bu yüzden motifleri de desenleri de eşsizdir.

Türk halısının bilinen en eski örneği Pazırık halısıdır ve sonrasında da daha bir çok halı ve uygarlık halı dokuma geleneğini sürdürmüştür. Türk halıları hem Türkler hem de yabancı ülkelerden gelen ve turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üretimleri ve tasarımı konusunda Türk halıları oldukça önemli bir yerdedir.

Türk halıları düz ve sade halılardan çok daha desenli ve kabartmalı halı türlerinden oluşmaktadır. Osmanlı tarzı bordo ve yeşil renklerinin ağırlıklı olduğu halılar, şal desenli halılar, Anadolu tarzı desenli halılar ve patchwork halılar Türk halılarının genel olarak hakim olduğu halılardır. Saçak kullanımı sıklıkla tercih edilir. Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı tip halılar üretilmektedir.

Isparta Halısı

Türk halıları arasında en popüler olan ve sıklıkla tercih edilen Isparta halısı, hem Türk halkı hem de yabancı turistler için hayranlık uyandırıcıdır. Isparta halısını diğer Türk halılarından ayıran en önemli özellik düğüm şeklidir. Türk halılarında çift düğüm kullanılırken Isparta halısında tek düğüm kullanılmaktadır.

Desen ve renk özellikleri bakımından diğer Türk halılarıyla benzer olan bu halılar tek düğüm kullanıldığından daha ince yapıdadır. İpek veya yün ile dokunabilirler. Isparta yöresinin halıları hem dokunan malzemeye göre hem de halının boyutlarına göre ayrılmaktadır.

Isparta halısının en çok tercih edilen boyutları arasında seccade boyutu, divan boyutu, yolluk, taban ve kelle bulunmaktadır. Farklı boyutlardaki dokumalar farklı amaçlar için istenilen şekilde tercih edilebilmektedir.

Isparta halısının da desenleri diğer Türk halıları gibi Türk motifleri içermektedir. Renk tercihi genellikle kırmızı ve bordo olarak yapılmaktadır. Yoğun desen kullanımı içermektedir. Kullanıldığı alanlara hem tarihi bir hava katar hem de şıklığı ile görenlerin beğenisini kazanır. Ayrıca klasik bir halı çeşidi olduğundan alandaki diğer eşyalarla da uyum sağlaması kolaylaşmaktadır.