Yaz aylarının vazgeçilmezi olan yazlık halılar geniş renk ve desen seçenekleri ile evlere yazın enerjisini getirmektedir. Yaz aylarında, evlerde, balkonlarda, yazlıklarda ve istenilen her yerde kullanılan yazlık halılar yapıları ile yazın geldiğini girdiği ortamda hissettiren halılardır.

Yapıları ile daha ince, zarif ve cıvıl cıvıl renklere sahip olan bu halılar kullanıldığı alanın ferah ve geniş görünmesini sağlamaktadır. Hafif ve ince olan yazlık halılar istenildiği zaman kolaylıkla kaldırılmaktadır. Hafif ve kullanışlılardır.

Renkli ve desenli halıların yanı sıra düz renk halılar da yine yaz aylarında oldukça tercih edilen halılar arasındadır. Yaz mevsiminde kullanıcılar genellikle jüt ve hasır halı çeşitlerine yönelmektedir. Özellikle yazlıklarda ve balkonlarda kullanılan bu halı çeşitleri serildiği alana bungalov tarzını yansıtmaktadır.

Yazlık halılar estetik görünüm dışında işlevsellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Hem fiyat uygunlukları hem incelikleri hem de temizleme kolaylıkları ile kullanıcıların en çok tercih ettiği kategori arasına girmektedir. Yoğun yün bulundurmayan bu halıların süpürülmesi diğer halılara göre daha kolay olmaktadır. Ayrıca temizlik sonrası daha çabuk kurumaktalardır.

Kışlık Halılar

Kış mevsiminin olmazsa olmazı kışlık halılar hem zeminlere hem de evin havasına sımsıcak bir hava katmaktadır. Çeşit çeşit doku ve yapılarıyla kullanıcıya oldukça esnek bir seçim tercihi sunan kışlık halılar kış aylarında kullanılmak için özellikle üretilmişlerdir. Kullanıldığı alanlara rahat ve sıcak bir hava katan kışlık halılar görünümleri dışında adına uygun işlev sağlayan halılardır.

Kışlık halılar diğer halılara göre daha kalın yapıdadırlar. Ayrıca yün oranları fazladır. Zeminden gelen soğuğu kesmeye yönelik tabanları kışlık malzeme bile kaplanmıştır. Üzerinde yürürken sıcacık ve yumuşak bir hissiyat sağlaması amacıyla üzerindeki tüyler sık ve uzun tasarlanmıştır.

Kışlık halılar her boyutta ve modelde olmakla beraber özellikle günlük vaktin en çok geçirildiği salonlarda tercih edilmektedir. Desenli ve renkli modelleri bulunmaktadır. Kullanıcılar kış mevsimine en çok yakışan renkler olan beyaz, bej ve tonlarındaki halıları daha çok tercih etmektedir. Ayrıca kış aylarında zeminler daha çok kapatılmak istendiğinden duvardan duvara olarak da kullanılabilir.