Halı yerleştirmeye uygun olmayan fakat zeminin kapatılmak istendiği yerlere yolluk modelleri kurtarıcı bir parça olmaktadır. Evlerde girişler, antre ve koridor gibi daha dar alanlarda kullanılan yolluklar, işlevselliği bakımından oldukça kullanışlıdır. Evler hangi tarzda dizayn edilirse edilsin mutlaka uygun bir yolluk bulmak mümkündür. Oldukça fazla renk, desen çeşitli ve boyutu bulunduğundan her zevke uyum sağlayabilmektelerdir.

Yaz kış kullanılabilen yolluklar yazları yapısı ve dokusu ile tercih sebebi olurken kışları zeminden gelen soğuk havayı engellediklerinden sıklıkla tercih edilmektedir. Piyasa genelinde bütçeyi en zorlamayan ve en uygun fiyatlı ürünleri barındırabilen halı çeşitlerinden biridir. Bu bakımdan hem alınması ve bulunması kolay hem de alıcısı fazladır. Her evde veya mekanda kullanıma elverişlidir.

Yolluk modelleri, en kolay temizlenen zemin ürünleri arasında yer almaktadır. Yıkanması ve kuruması bakımından fazla efor istemediğinden özellikle çocuklu ailelerin kullanması için idealdir. Kalın olmayan yolluklar rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilmektedir. İnce ve esnek yapısı sayesinde çamaşır makinesine zarar vermezler. Kalın yolluklar ise halı şampuanları ve fırçalarla temizlenebilmektedir. Elektrik süpürgesi kullanımına da uygun ürünlerdir.

Afgan Yolluklar

Yolluk çeşitleri arasında özellikle Afgan yolluklar sıklıkla tercih edilen ve beğenilen yolluklardır. İçerisindeki desenlerde geleneksel motifleri barındırırken aynı zamanda modern görümle buluşup ev dekorasyonuna katılmışlardır. Genel görünümleri bakımından tasarım gibi görünen Afgan yolluklar dizaynını bir üst seviyeye çıkararak evin tüm havasını değiştirir.

Her tarzdaki evde rahatlıkla kullanılıp ortama uyum sağlayabilmektedir. Etnik desenleri ile sadece zemin kapatma işlevinin haricinde dekorasyon malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Farklı boyut seçenekleri ile evin her odasında kullanılabilir. Ayrıca Afgan yolluklar genel olarak kırmızı ve bordo renklerini taşıdığından ahşap mobilyalar, ahşap görünümlü eşyalar ve odunsu dekoratif ürünler ile kombinlendiğinde tamamlanmış bir şıklık sağlayacaktır.

Afgan yollukta kullanılan renkler, desenler ve farklı şekiller bu yollukları diğer yolluklardan ayıran en önemli unsurlardır. Kullanıldığı malzeme ve üretim şekline göre uygun fiyatlıdan daha yüksek fiyatlılara kadar her bütçeye hitap edebilecek bir ücretlendirmesi bulunmaktadır. Diğer yolluklar gibi kolayca temizlenebilir ve süpürge kullanımını da uygundur.