Yün halı nasıl temizlenir ve bakılırsa aynı doğrultuda ömrü de o kadar uzun olacaktır. Çünkü yün halılar temizliği doğru yapılmadığında kolayca yıpranan ve yapısı bozulabilen halılardandır. Yün halılar için sıcak su kullanılmaması dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Ayrıca normal deterjanlar ve klasik halı deterjanları da yün halı temizliğinde kullanılmaması gereken ürünlerdir. Yün halılar, yün deterjanları ile soğuk su kullanılarak temizlenmelidir. Yün halı temizliği detaylı yapılacaksa şu adımlar gerçekleştirilerek yapılmalıdır;

  1. Yıkamadan önce bir süpürge yardımıyla halının üzerinde bulunan toz ve kir arındırılmalıdır.
  2. Yün halı yıkanırken fazla ıslatılmamalıdır bu yüzden halı yeterli miktarda nemlendirilmelidir.
  3. Yün deterjanı ile soğuk su bir kapta karıştırılarak yoğunluğu azaltılmalı ve halının küçük bir kısmında bu karışım denenmelidir. Halıda herhangi bir renk atması ve yıpranma görünmüyorsa halının tüm yüzeyine uygulanabilmektedir.
  4. Halı tüylerin akış yönünde nazikçe silinmelidir.
  5. Temizliğin ardından hızlıca kuruması için hemen asılmalı ve güneşte kurumaya bırakılmalıdır.

Yün halıya dökülen çay meyve suyu gibi içeceklerin lekesi çıkarılması için ovulmaması çok önemlidir. Bunların temizliğinde ovmak lekeyi halıya nüfuz ettirerek kalıcı hale getireceğinden bez veya havlu kağıt ile emdirilip daha sonra yıkanmalıdır.

İpek Halı Nasıl Silinir?

İpek halılar oldukça narin olduklarından dolayı ipek halılar nasıl silinir ve nasıl temizlenir soruları çokça sorulmaktadır. İpek halı temizliğinden en önemli nokta ağır kimyasalların kullanımdan kaçınmaktır. Ağartıcı veya çok ağır leke sökücüler kesinlikle uygulanmamalıdır. Bunun yanında aşırı sıcak ve soğuk su kullanımı da yapılmamalıdır.

İpek halının temizliği için ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bez tercih edilmelidir. İpek halının üzerinde dokumanın yapıldığı yöne doğru nazikçe silme işlemi uygulanmalıdır. Eğer sadece nemli bezle çıkarılmayacak bir leke mevcutsa ipek halılar için özel üretilen ve ipeği yıpratmayan deterjanlar, bezi nemlendirmek için kullanılan suyun içerisinde ilave edilmelidir. Bez bu suyla hafifçe ıslatılmalı ve ipek halının küçük bir kısmında denenmelidir. Halıya zarar vermediğinden emin olduktan sonra yine aynı yöntemle tek bir yönde sabit kalarak halı silinebilir.